W miniony weekend leniwy na co dzień odcinek rzeki Odry pomiędzy Wrocławiem, a Urazem zamienił się w rwący potok dźwięków gitar i dobywających się z gardeł szant. Wszystko to za sprawą blisko sześćdziesięciu uczestniczek i uczestników Epilogu Odrzańskiego, czyli dorocznego, podsumowującego sezon żeglarski, dwudniowego rejsu członków Klubu Żeglarskiego Policjantów Wodnik przy NSZZP woj. dolnośląskiego. W sobotni poranek z przystani Fundacji Hobbit przy ul. Połbina we Wrocławiu, flota sześciu jachtów w asyście dwóch łodzi motorowych wyruszyła w kierunku Miasteczka Portowego w Urazie. Pchani północno – zachodnim wiatrem żeglarze cel podróży osiągnęli późnym popołudniem. Punktualnie o 17 wicekomandor Klubu, kapitan jachtowy starszy sierżant Wiktor Fedorczuk rozpoczął uroczysty apel żeglarski w trakcie którego po wybiciu odpowiedniej ilości sygnałów na dzwonie ( tzw. szklanek ), oraz opuszczeniu polskiej bandery, złożył obecnemu na miejscu komandorowi Klubu, kapitanowi jachtowemu podinsp. Henrykowi Kowalskiemu raport. Po zakończeniu oficjalnej części imprezy i sklarowaniu ( uporządkowaniu ) jachtów, rozpoczęła się biesiada przygotowana przez Miasteczko Portowe w Urazie oraz ognisko w którym udział wzięli także żeglarze przybyli specjalnie na tą okazję z Poznania, Oleśnicy, Trzebnicy, Polkowic, a nawet Wiednia.  Wzorem lat ubiegłych Kapituła Morska Klubu wręczyła najważniejsze w żeglarskim środowisku policyjnym wyróżnienie „Bałtyckiego Morsa Roku”. Laureatem tegorocznej nagrody za zaangażowanie w działalność Klubu w krzewieniu żeglarstwa morskiego i kunszt warsztatu żeglarskiego trafiła do rąk jachtowego sternika morskiego kol. Stanisława Domaradzkiego. W trakcie imprezy wyświetlony został także film podsumowujący projekty żeglarskie w klubie.

Klub Żeglarski Policjantów Wodnik istnieje od 1975 integrując środowisko żeglarskie w dolnośląskim garnizonie oraz krzewiąc kulturę żeglarską. W roku 2019 członkowie Klubu w trakcie przeprowadzonych rejsów odwiedzili porty chorwackiej Dalmacji, krajów nadbałtyckich, Gotlandii i wysp Alandzkich. Żeglowali na legendarnej Pogorii, polskim żaglowcu rejowym. Tegoroczny sezon to także aktywne uczestnictwo w szkoleniach takich jak kurs STCW ( zintegrowany kurs ratowniczy dla załóg statków pełnomorskich ), oraz kursy zakończone uzyskaniem stopni żeglarzy jachtowych i jachtowych sterników morskich. Jak co roku, Klub Żeglarski Policjantów Wodnik wspólnie z zarządem NSZZP woj. dolnośląskiego, był współgospodarzem Mistrzostw Polski Policjantów w Żeglarstwie w klasie Omega o Puchar Komendanta Głównego Policji rozgrywanych nad jeziorem Sławskim. W trakcie tegorocznych działań, przy organizacji Operacji Błękitny Żagiel – blisko miesięcznego rejsu morskiego,  Klub nawiązał także udaną współpracę z dolnośląską IPA.

 

Wszystkim którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas w trakcie  sezonu żeglarskiego 2019 w realizacji naszych żeglarskich marzeń serdecznie dziękujemy ! A hoj !