Ochrona Prawna Policjantów – ważne szkolenie.

W dniu 17 września 2021 roku policjantki i policjanci z powiatu świdnickiego wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Zarząd Terenowy w Świdnicy, pod przewodnictwem kolegi Darka Misiury oraz przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego. Gospodarzem szkolenia był Przewodniczący Koła Terenowego NSZZ P w Strzegomiu kol. Krzysztof Nabiałek.

Tematem szkolenia była „Ochrona Prawna Policjantów” . Szkolenie przeprowadził mecenas z kancelarii prawnej w Świdnicy- adwokat Maciej Żyłak. Moderatorem spotkania był kolega Wiceprzewodniczący ZW NSZZ P woj. dolnośląskiego- Robert Hamuda. W spotkaniu wzięli również udział koledzy z Prezydium Zarządu Wojewódzkiego oraz zaproszeni przez kolegów ze Świdnicy Przewodniczący Zarządów Terenowych z Wałbrzycha- Marek Gonera, Jawora- Krzysztof Juckiewicz, Wrocławia- Dariusz Szachnowski i Robert Pietrzak, OPP we Wrocławiu- Paweł Kowalski i SPPP Legnica- Mirosław Nowak

 Na początku spotkania głos zabrał kolega Przewodniczący ZW – Piotr Malon, który szeroko przedstawił obecną sytuację związaną z negocjacjami prowadzonymi z MSWiA przez związek zawodowy policjantów .

Foto DS

  W przerwie między blokami szkolenia głos zabrali również nasi koledzy Wiceprzewodniczący ZW – Sławek Stodolny i Romek Buczkowski, którzy są jednocześnie członkami komisji ds. zapomóg oraz funduszu prewencyjnego PZU. Osoby te przedstawiły różne problemy wynikające z pracy nad wnioskami przesyłanymi przez policjantów oraz ich brak jeżeli chodzi o fundusz zapomogowy.

    Szkolenie podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok to:

  1. Uprawnienia pokrzywdzonego funkcjonariusza Policji w postępowaniu karnym. 

    Prowadzący szkolenie podkreślał jakie znaczenie w postępowaniu karnym ma art.46 par. 1 kodeksu karnego w toczących się postępowaniach karnych,  w których policjanci są osobami pokrzywdzonymi a właściwie praktycznie brak działania policjanta w tym obszarze gdzie :

 „w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

    Wyjaśniał policjantom w kontekście przywołanego przepisu znaczenie słów „szkoda”   i doznana „krzywda”. Apelował, aby już przy pierwszym przesłuchaniu składać wnioski do protokołu o zastosowanie art. 46 par 1 kk. Wspomniał również o możliwości występowania w takich postępowaniach w charakterze oskarżyciela posiłkowego.  

Foto DS

Drugi blok tematyczny dotyczył:

  • Zatrzymania policyjnego jako środka przymusu w  ujęciu kodeksu postępowania karnego.

   Prowadzący szkolenia przedstawił jakie są podstawy prawne i faktyczne zatrzymania.  W trakcie omawiania przedmiotowego zagadnienia uczestnicy zadawali liczne pytania na które odpowiadał prowadzący szkolenie. W trakcie omawianej prezentacji Pan mecenas podkreślił, że  „zatrzymaniu podlega osoba podejrzana, a zatem taka, którą podejrzewa się o popełnienie przestępstwa.  Przepis § 1 wymaga do zatrzymania osoby podejrzanej jedynie uzasadnionego przypuszczenia, że popełniła ona przestępstwo. Uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa jest pojęciem szerszym od uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Dopuszcza możliwość stosowania zatrzymania w szerszym zakresie wypadków. Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa to stan, w którym zebrane w sprawie dowody wskazują na prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez określoną osobę i stwarzają podstawę do przedstawienia jej zarzutu popełnienia tego przestępstwa. Podejrzenie popełnienia przestępstwa musi być oparte na uzasadnionych podstawach. Pojęcie to oznacza istnienie danych, które przekonałyby obiektywnego obserwatora, że dana osoba mogła popełnić czyn karalny (zob. wyr. ETPC z 19 października 2000 r., w sprawie 27785/95 Włochy przeciwko Polsce 27 maja 2003 r”

   W trakcie trwającego szkolenia odnoszono się również do sytuacji policjantów wobec których niejednokrotnie wykonywane są czynności przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych i przysługujących im uprawnieniach w kontekście możliwości powiadomienia adwokata, związków zawodowych czy osoby najbliższej .

  • Ostatnim z bloków było przesłuchanie w charakterze świadka z pouczeniem w trybie art. 183 kpk w kontekście czynności wykonywanych wobec policjantów.

   Podczas omawiania tego zagadnienia Pan mecenas mocno akcentował sytuację konfliktową, „w której może znaleźć się świadek (policjant). Z jednej strony, realizując obowiązek złożenia prawdziwych zeznań, świadek dostarczyłby dowody przeciwko sobie lub osobie najbliższej, a z drugiej, zatajając te fakty lub przedstawiając je w sposób zniekształcony, narażałby się na odpowiedzialność za fałszywe zeznania (wyrok SN z 5.01.1962 r., IV K 702/61, OSNPG 1962/1–6, poz. 27). Zmierza się w ten sposób do uniknięcia stawiania świadka w przymusowym położeniu, w którym byłby zmuszony kłamać albo, zeznając prawdę, obciążyć siebie lub osobę najbliższą (wyrok SN z 13.05.1982 r., I KR 88/82, niepubl.; wyrok SN z 9.07.1997 r., V KKN 318/96, LEX nr 32355);

     W doktrynie podkreśla się, że nie można żądać od świadka uprawdopodobnienia przesłanek, dla których skorzysta z prawa do uchylenia się od odpowiedzi, gdyż tego rodzaju żądanie czyniłoby przewidzianą tym przepisem gwarancję iluzoryczną. Reasumując prowadzący postępowanie, nie może żądać od świadka uzasadnienia, dlaczego na takie czy inne pytanie odmawia udzielenia odpowiedzi

      W trakcie szkolenia wszystkim uczestnikom przekazano materiały w wersji drukowanej oraz elektronicznej na pendrivach zakupionych przez związek zawodowy. Prezentacje przygotowane przez kancelarię również zostaną przekazane policjantom- członkom naszego związku,

Opracował : Robert Hamuda
Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego
NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego

fb-share-icon