Mariusz Błaszczak pisze w liście do policjantów, że ustawa dezubekizacyjna nie obejmie byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. MSWiA szacuje, że dzięki ustawie, która ma dotyczyć tylko byłych esbeków, zaoszczędzi 546 mln zł.

nie obejmie byłych milicjantów
Mariusz Błaszczak pisze w liście do policjantów, że ustawa dezubekizacyjna nie obejmie byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. MSWiA szacuje, że dzięki ustawie, która ma dotyczyć tylko byłych esbeków, zaoszczędzi 546 mln zł.

– Zapewniam Państwa, że ustawa dezubekizacyjna obejmie wyłącznie byłych funkcjonariuszy SB, a nie byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Zniesienie przywilejów związanych z pracą w aparacie represji PRL jest aktem sprawiedliwości społecznej – napisał w liście do policjantów szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Pod koniec 2016 roku Sejm uchwalił tzw. ustawę dezubekizacyjną, która obniża emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 roku. Zgodnie z ustawą, od 1 października 2017 roku maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS. W przypadku emerytur jest to około 2 tys. zł, a renty 1,5 tys. zł.

Według szacunków MSWiA, na mocy ustawy zostanie obniżonych ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. rent i 9 tys. rent rodzinnych. Zmiany mają przynieść około 546 mln oszczędności rocznie. To czy ktoś spełnia kryteria do obniżenia emerytury będzie sprawdzać IPN, a od decyzji będzie można się odwołać do sądu. IPN poinformował, że dotyczy to 240 tys. osób.

zef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy “w szczególnie uzasadnionych przypadkach” osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na “krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 roku oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 roku, w szczególności z narażeniem życia”.

Mariusz Błaszczak o modernizacji policji

Mariusz Błaszczak zapewnił też policjantów o podwyżkach. W ramach modernizacji polskiej policji do 2020 roku wynagrodzenia mają wzrosnąć o około 600 zł.

Do 2020 roku ma też zostać przeprowadzony program modernizacji policji, straży pożarnej, granicznej i BOR. W sumie do tych służb ma trafić 9 mld zł. Za tę kwotę MSWiA chce zmodernizować i zbudować nowe komisariaty policji. Mariusz Błaszczak zapowiedział też zakup śmigłowców, samochodów i motocykli. Policjanci mają dostać nowe roboty pirotechniczne i drony.

źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Mariusz-Blaszczak-zapewnia-ze-dezubekizacja-nie-obejmie-bylych-milicjantow,wid,18704812,wiadomosc.html

fb-share-icon