Jak się okazuje nie tylko w policji jest problem z kandydatami do służby. Nawet w wojsku, pomimo wyraźnie lepszych warunków finansowych, nie jest łatwo. Młodzi i wartościowi ludzie odnajdują się w zawodach cywilnych, lepiej płatnych i dających sporo przywilejów i nie są już tak skorzy do bezinteresownej, niebezpiecznej i niewdzięcznej służby o każdej porze dnia i nocy w obronie bezpieczeństwa, ojczyzny dla dobra nas wszystkich. Mamy coraz mniej ludzi z prawdziwą pasją, coraz częściej jest to dla nich zwykły, wykonywany zawód, praca jak każda inna. Nie tak dawno służba w mundurze była tradycją rodzinną kultywowana z ojca na syna, wnuka. Teraz rodzic policjant szczerze odradza swojemu synowi, córce wybór takiej drogi życiowej znając jej obecne realia.
Wygląda na to, że będzie to już stała tendencja w kraju, jeżeli nie nastąpi jakaś pozytywna zmiana. A na pozytywną zmianę czekamy już od kilkunastu lat. Ile jeszcze poczekamy i czy się doczekamy? 

Armia zawodowa mniejsza niż rok temu. Z wojska odeszło 4131 żołnierzy

 

Na koniec 2017 r.  liczba żołnierzy zawodowych w siłach zbrojnych RP  nie tylko nie przekroczyła stu tysięcy (wyniosła 97 933) , ale była niższa niż rok temu (98586).  W ubiegłym roku z mundurem rozstało się 4 131 żołnierzy, w tym 1 296 szeregowych zawodowych i  1 739 podoficerów. W służbie czynnej pozostało 74 generałów – wynika z informacji uzyskanych z Centrum Operacyjnego MON.  

Jest to zaskakująca informacja. Tym bardziej, że w ubiegłym roku uchwalono zmiany w ustawie z 25 maja 2001 r. o modernizacji  i finansowaniu sił zbrojnych RP zapowiadającej zwiększenia liczebności  armii do dwustu tysięcy żołnierzy, w tym  do 150 tysięcy żołnierzy zawodowych. Zamiast oczekiwanego wzrostu nastąpił spadek liczebności kadry zawodowej z 98 586 żołnierzy w 2016 r. do  97 933 w 2017 r. , czyli o 653 osób.  Nie przekroczono poziomu z 2015 r. kiedy to stan liczebny  kadry zawodowej wyniósł 96 210 żołnierzy.

Więcej kandydatów i żołnierzy niezawodowych

Innymi słowy na koniec zeszłego roku armia zawodowa zaczęła się …zwijać. Czytaj dalej …

źródło: http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/aktualnosci-i-prawo/item/6589-2-ii-armia-zawodowa-mniejsza-niz-rok-temu-z-wojska-odeszlo-4131-zolnierzy

fb-share-icon