Wymagania wobec policjantów rosną. Wprowadzany jest co raz to nowy system komputerowy.  Najlepiej gdyby posiadali wyższe wykształcenie prawnicze i znali języki obce. Znali sztuki walk i dobrze strzelali. Byli kierowcami i psychologami. Mieli stalowe nerwy w czasie wypadków i innych tragedii ludzkich.
Co w zamian ? Coraz więcej postępowań dyscyplinarnych. Coraz większe wymagania w służbie i życie prywatne na świeczniku bo są policjantami. Pensje takie, że nie można normalnie żyć.

Policja surowsza dla swoich funkcjonariuszy. Wzrosła liczba postępowań dyscyplinarnych

Wyraźnie wzrosła liczba postępowań dyscyplinarnych w stosunku do mundurowych. Według przedstawicieli służb to efekt medialnych doniesień o głośnych nadużyciach oraz odmłodzenia kadr.

W 2017 r. w policji wszczęto 2269 postępowań, z czego prawomocnie zakończono 2106. Wymierzono 788 kar dyscyplinarnych 772 osobom. Rok wcześniej wszystkich rozpoczętych spraw było 1811, zakończonych 1651, a wymierzono 557 kar (554 funkcjonariuszom). Wzrost jest więc wyraźny. I to w każdej kategorii.

Jak tłumaczy Dawid Marciniak z zespołu prasowego KGP, najczęstszą przyczyną inicjowania postępowań dyscyplinarnych wobec policjantów w minionym roku było naruszenie dyscypliny służbowej. Zgodnie z art. 132 par. 2 ustawy o policji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067) chodzi o czyn policjanta polegający na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych. Cały tekst.

źródło : http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1107961,postepowania-dyscyplinarne-wobec-policjantow.html

fb-share-icon