To temat poruszany przez nasz związek zawodowy od dawna. Takie uwagi zgłaszali policjanci. Mówiliśmy, ze służba 12 godzinna jest bardziej efektywne, łatwiej zaplanować służbę. Policjanci mają stały grafik i czas na wypoczynek. Pisaliśmy w tej sprawie pisma do komendantów.  Mimo to wprowadzono system służby 8 godzinny, główną rolę odegrała tutaj statystyka której nie ma podobno, żeby w magiczny sposób rozmnożyć ilość służb. I co się stało?
Czas dojazdu na interwencję wydłużył się, wzrosła ilość nadgodzin, a policjanci są eksplorowani w służbie.  Trwało to jakiś czas i temat wraca jak bumerang. Po co słuchać ludzi.  Przysłowie mówi, ze najlepiej uczyć się na cudzych błędach, ale nie było tak w tym przypadku.  Okazało się że związek zawodowy i policjanci  mieli rację. I po kroczku, po cichu wracają służby 12 godzinne.  Na razie w ruchu drogowym. A tak planowane służby były też kiedyś w służbie patrolowej.

Warto przeczytać tekst poniżej.

 

Policjanci z łódzkiej drogówki zmieniają system służby. Praca policjantów ma być bardziej efektywna i mają szybciej dojeżdżać na interwencje

Jarosław Kosmatka 1 marca 2018 08:45

Policjanci z łódzkiej drogówki ponownie będą pracować w systemie 12-godzinnych dyżurów. Pilotażowa z miana w Komendzie Miejskiej policji w Łodzi ma poprawić efektywność pracy policjantów, a przede wszystkim wpłynąć na czas realizacji interwencji drogowych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przez wiele lat pracowali w systemie: 12 godzin służba, 24 godziny odpoczynku. Wspomniany system się sprawdzał i nie było problemów. Jednak w maju 2017 roku Komenda Główna Policji zmieniła obligatoryjnie w całym kraju (z wyłączeniem komendy stołecznej) system pracy na zmiany 8-godzinne.

– Chodziło tylko o to, by było na papierze widać, że jest więcej policjantów na drogach – mówi nam jeden z funkcjonariuszy.

W efekcie zapanował chaos. W Łodzi na przyjazd patrolu zajmującego się likwidacją skutków wypadków trzeba było czekać nawet kilkanaście godzin, mimo że radiowozy stały puste na policyjnym parkingu. O takich kuriozalnych sytuacjach pisaliśmy wielokrotnie. Wygląda na to, że w końcu Komenda Miejska Policji w Łodzi przeprowadziła analizę efektywności policjantów drogówki na służbie. Dowództwo wystąpiło z prośbą do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendy Głównej Policji o zmianę systemu pracy w Wydziale Ruchu Drogowego w Łodzi. Po otrzymaniu zgody od 1 marca łódzcy policjanci wracają do dyżurów 12-godzinnych. Czy dzięki temu będą szybciej pomagać łodzianom?

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/na-sygnale/a/policjanci-z-lodzkiej-drogowki-zmieniaja-system-sluzby-praca-policjantow-ma-byc-bardziej-efektywna-i-maja-szybciej-dojezdzac-na,12971374/

fb-share-icon