Nadinsp. Jarosław Szymczyk: Wiele wskazuje, że były kardynalne błędy w sprawie Tomasz Komendy

Cały materiał i wideo tutaj : http://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/Nadinsp.-Jaroslaw-Szymczyk-Wiele-wskazuje-ze-byly-kardynalne-bledy-w-sprawie-Tomasz-Komendy

 

(…)

Ilu policjantów brakuje w tej chwili?

W tej chwili to jest około 5000, to jest około 5% całego naszego stanu etatowego.

Z czego wynika to, że te braki wciąż są, zbyt mało osób jest chętnych? Zarobki?

W największym uproszczeniu to rynek pracy kształtuje to, jak wygląda nasza sytuacja kadrowa, bo przecież dzisiaj mamy najniższy w historii poziom bezrobocia, bardzo duża oferta na rynku pracy. My stajemy się trochę mało konkurencyjni, patrząc przez pryzmat zarobków, co się zmienia, bo mamy ustawę modernizacyjną, uchwaloną przez polski Parlament, przygotowaną jeszcze przez pana ministra Mariusza Błaszczaka i to jest, uważam, wielki sukces pana ministra, ministerstwa, rządu.

Związkowcy są chyba innego zdania, bo zapowiadają protesty, domagając się podwyżek.

Nie twierdzę, że ustawa modernizacyjna rozwiąże wszystkie nasze problemy, ale to jest ogromny krok w kierunku tego, aby po ośmiu latach, kiedy pensje policjantów były praktycznie zamrożone, mamy coroczne podwyżki. Była podwyżka w roku 2016, była podwyżka, już z ustawy modernizacyjnej w 2017. W tym roku będzie podwyżka dla najsłabiej zarabiających policjantów i w 2019 kolejna podwyżka w ramach ustawy modernizacyjnej. Zresztą ustawa modernizacyjna to nie tylko podwyżki, to również sprzęt, wyposażenie.

Myśli pan, że będzie więcej chętnych do pracy w policji?

Wierzę w to głęboko, ale też duża praca przed komórkami doboru. My mieliśmy ogromny komfort przez ostatnie lata, trochę się przyzwyczaili ludzie, którzy pracują przy doborze do służby w policji, że tak przebieramy w tych kandydatach, bo było ich 10, czasami 20 nawet na jedno miejsce. Dzisiaj ta sytuacja powoduje, że kandydatów mamy mniej, ale ciągle jest ich 6, 7 na jedno miejsce. To daje duży komfort, ja powołałem specjalny zespół, który przygotował rozwiązania, które ułatwią proces przyjęć do policji, bez obniżenia, to podkreślam, bez obniżenia wymagań, bo one muszą być wysokie. Muszą do nas trafiać ludzie naprawdę bardzo wartościowi. (…)

cały tekst : http://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/Nadinsp.-Jaroslaw-Szymczyk-Wiele-wskazuje-ze-byly-kardynalne-bledy-w-sprawie-Tomasz-Komendy

fb-share-icon