Policja łowi chętnych do pracy na nowe bmw i antyterrorystę

//Policja łowi chętnych do pracy na nowe bmw i antyterrorystę

Policja łowi chętnych do pracy na nowe bmw i antyterrorystę

W lubuskim garnizonie czeka praca. Wolnych jest 200 etatów. Policjanci kuszą adeptów z przytupem – chwalą się drogimi autami, pokazują pracę antyterrorystów. Tylko zarobki nie przyciągają

Kiedyś o pracy w policji można było pomarzyć. Nie było wolnych etatów. Dziś wakatów jest ich dużo. Dlaczego? Wielu policjantów skorzystało z prawa do wcześniejszej emerytury po 15 latach służby. Inni musieli odejść z komend, bo zaczynali pracę przed 1989 r. W lubuskim garnizonie pracuje ponad 2,7 tys. policjantów. Wakatów jest ok. 200. Najwięcej, bo aż 50, jest w miejskiej komendzie w Gorzowie. W Zielonej Górze praca czeka dla 23 osób. Problem jest tylko jeden – jak skusić chętnych?

(…)

Nie kuszą zarobki

Piotr Puchała, były policjant (doszedł aż do stanowiska komendanta), dziś uczy w liceum w Czerwieńsku w klasach o profilu policyjnym. W środę przyprowadził na uniwersytet dwie klasy. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się pracy policjantów. – Bo to ciekawa i fajna robota – mówi Puchała. Ale wskazuje na jeden problem. Uczniowie marzą o dobrze płatnej pracy. Praca w policji na początku nie daje kokosów. Kursant na rękę zarabia ok. 1,9 tys. zł. – Słyszę narzekania na zarobki, wątpliwości, czy warto zostać policjantem. Narażać życie i zarabiać mniej niż kasjerka w markecie? – pyta. I przyznaje, że najtrudniej przekonać uczniów, którzy już teraz wyjeżdżają latem do sezonowej pracy w Niemczech. Przywożą tysiąc, półtora tysiąca euro wypłaty.

Barska: – Owszem w Lubuskiem mamy rynek wydrenowany przez Niemców, ale trzeba pamiętać, że płaca w policji szybko rośnie. Już po dwóch, trzech latach pensja jest porządna – zaznacza.

Czy rynek pracy zweryfikuje płace kursantów w policji? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Płace w policji są wciąż dość atrakcyjne na wschodniej ścianie Polski.(…)

fb-share-icon
error

Nasz FB.