Data publikacji 30.05.2018

Podpisano umowę na zakup śmigłowców dla polskiej Policji

Polska Policja już niebawem będzie wykorzystywać do swoich zadań dwa nowe śmigłowce. Dziś podpisana została umowa pomiędzy Policją a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu na zakup dwóch nowoczesnych maszyn dla największej formacji mundurowej w kraju. To pierwszy tego typu zakup w historii Policji. W podpisaniu umowy wzięli udział Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, a także Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec.

Polska Policja zostanie wyposażona w sprzęt, dzięki któremu będzie mogła jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo Polaków – powiedział minister Joachim Brudziński. Dwa nowoczesne śmigłowce dla Policji zostaną zakupione w ramach Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Szef resortu przypomniał, że obecny program modernizacji jest wzorowany na ustawie przyjętej przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Minister zaznaczył też, że to dzięki decyzjom obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniejszego ministra finansów, formacje mundurowe mogą dziś otrzymywać nowoczesne wyposażenie.

Najmłodszy śmigłowiec wykorzystywany obecnie przez Policję ma 13 lat, a najstarszy 47. – To był ostatni dzwonek, aby Program Modernizacji wdrożyć – zauważył szef MSWiA. Oba śmigłowce zostaną dostarczone do końca tego roku. – Na wszystkim powinniśmy jako politycy oszczędzać, ale na pewno nie na bezpieczeństwie – zakończył minister Joachim Brudziński. Zakupione maszyny będą wykorzystywane do działań realizowanych przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych.

Obecnie policja wykorzystuje do działań 11 śmigłowców. Stacjonują one w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Zakup dwóch śmigłowców realizowany jest w ramach Programu Modernizacji Służb Podległych MSWiA. W ramach Programu Modernizacji formacje podległe MSWiA otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych. Policja w latach 2017-2020 otrzyma (łącznie ze środkami przeznaczonymi na wzrost wynagrodzeń) niemal 6 mld zł – w tym 3,119 mld na inwestycje i zakup sprzętu.

źródło: https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/17385,Podpisano-umowe-na-zakup-smiglowcow-dla-polskiej-Policji.html

fb-share-icon