SOP otrzyma sowite wynagrodzenia. Oburzenie innych służb mundurowych

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sop-otrzyma-sowite-wynagrodzenia-oburzenie-innych-sluzb-mundurowych/8rz286h

Gigantyczne podwyżki płac przeznaczone dla Służby Ochrony Państwa (SOP) mają powstrzymać funkcjonariuszy przed odejściem z formacji. To rozwiązanie wywołało oburzenie wśród innych służb mundurowych. “Nie ma najmniejszego uzasadnienia, by wbrew własnym słowom tak drastycznie różnicować funkcjonariuszy” – oświadczono w komunikacie związków zawodowych Straży Granicznej.

  • W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 90 doświadczonych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) złożyło wnioski o odejście z formacji
  • 5 czerwca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, przyznające funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa olbrzymie podwyżki płac
  • Od wiosny większe pensje próbują wynegocjować wspólnie wszystkie służby mundurowe
  • – Usłyszeliśmy, że tegoroczna podwyżka nie jest możliwa (…) Przypadkiem, już po fakcie dowiedzieliśmy się, że pieniądze jednak są, ale nie dla wszystkich – mówi Rafał Jankowski, szef NZZP.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 90 doświadczonych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) złożyło wnioski o odejście z formacji. To efekt obniżek pensji i obcięcia dodatkowych uposażeń, jakie przyniosła zmiana Biura Ochrony Rządu na SOP.

(…) – Miały być lepsze wynagrodzenia, a oficerowie z doświadczeniem dostali propozycje pracy z pensją po 1–1,5 tys. zł mniejszą. Więc odchodzą nawet bez wysługi lat – mówi nam były BOR-owiec.

Od wiosny większe pensje próbują wynegocjować wspólnie wszystkie służby mundurowe. W marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedstawia ministrowi spraw wewnętrznych postulat podwyżek dla wszystkich 140 tys. funkcjonariuszy straży pożarnej, granicznej, policji i SOP w wysokości 650 zł.

– Usłyszeliśmy, że tegoroczna podwyżka nie jest możliwa, więc zaproponowaliśmy rozłożenie jej na dwa lata. Przypadkiem, już po fakcie dowiedzieliśmy się, że pieniądze jednak są, ale nie dla wszystkich – mówi nam Rafał Jankowski, szef NZZP. (…)

(…) – SOP to grupa elitarna, w sumie niewielka i trudno mi wytykać, że będą dobrze zarabiać, choć nie tak się umawialiśmy. Z kolei bardzo wysokie pensje dla straży marszałkowskiej uważam za skandal. Czy można ich pracę porównać z pracą policji, czy Straży Granicznej – pyta z goryczą Jankowski. (…)

Czytaj całość.

fb-share-icon