Dezynfekcja i mycie rąk

Utrzymywanie rąk w czystości jest prostym, ale też niezwykle ważnym sposobem zatrzymywania rozprzestrzeniania się zakażeń, bowiem dotknięcie nieumytymi rękami okolic ust, nosa czy oczu stwarza ogromne ryzyko infekcji organizmu różnorodnymi drobnoustrojami. Należy przy tym pamiętać, że podczas dotykania przedmiotów w miejscach publicznych, na ręce dostaje się ich od 100 do 10 tys. Aby się od nich uwolnić, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny, według których niezbędne jest częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem, a w sytuacji, gdy okoliczności na to nie pozwalają, dezynfekcja środkiem, zawierającym co najmniej 60% alkoholu.

Tego typu preparat dezynfekujący należy nanieść na dłonie w takiej ilości, aby były całkowicie zwilżone, a następnie rozprowadzić na całą ich powierzchnię. Po tej czynności trzeba naprzemiennie pocierać wewnętrzną częścią jednej dłoni o grzbietową część drugiej, po czym spleść palce i pocierać wewnętrznymi częściami dłoni. W kolejnych ruchach zaleca się pocieranie górnej części palców jednej dłoni o wewnętrzną część drugiej. Zająć się trzeba również kciukiem, wykonując na nim ruchy obrotowe drugą ręką. Na koniec, opuszkami palców jednej dłoni pocierać ruchem okrężnym wewnętrzne zagłębienie drugiej dłoni. Po wyschnięciu można uznać, że ręce są skutecznie zdezynfekowane.

Prawidłowe mycie rąk natomiast, według ustalonych zasad powinno trwać niecałą minutę. Rozpocząć należy od zmoczenia ich ciepłą wodą i nabrania na nie tyle mydła w płynie, aby pokryte były wszystkie zagłębienia wewnętrznych powierzchni dłoni. Mydło rozprowadzić trzeba przez pocieranie o siebie rozprostowanych dłoni, a następnie splecenie palców. Namydlone muszą być też grzbiety palców, ich opuszki oraz kciuki obu dłoni. Ze szczególną starannością należy także pocierać wnętrzem jednej dłoni wierzchnią stronę drugiej, po czym namydlić obydwa nadgarstki. Na koniec dokładnie spłukać mydło i wysuszyć ręce – najlepiej jednorazowym, papierowym ręcznikiem.

Dla podniesienia świadomości społecznej w kwestiach zdrowotnych, w 2008 roku UNICEF ustanowił Światowy Dzień Mycia Rąk, który przypada 15 października. Zaś Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) organizuje każdego roku 5 maja w Światowy Dzień Higieny Rąk kampanię pod hasłem „Myj ręce – chroń życie”.

Sara Stanisz-Szachnowska