Służbom mundurowym przysługują pewne przywileje, które są związane zwłaszcza z wiekiem emerytalnym. Jednak w praktyce różnie bywa z tymi przywilejami.
Praca w policji to daje pewne uprawnienia, które nie są dostępne dla przedstawicieli innych zawodów. Chodzi m.in. o tzw. mundurówkę, dodatki za staż pracy oraz wcześniejszą emeryturę.
Jak się okazuje, wiele z tych bonusów to jednak mity, a bycie policjantem nie jest już taką atrakcją.
– Policjanci mają takie same uprawnienia, jak wszyscy inni pracownicy. Otrzymują równowartość za umundurowanie, tak jak osoby, które pracują w zakładach, gdzie potrzebna odzież roboczą czy zwrot kosztów dojazdu. Natomiast mają też prawo do mieszkania służbowego, którego w rzeczywistości często nie otrzymują – mówi Andrzej Szary, szef związku zawodowego policjantów w Wielkopolsce.
W tej kwestii porównaliśmy sytuację policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusz policji, który zrezygnuje z mieszkania, którego nie otrzymuje, dostaje ok. 4,5 tys. zł. Żołnierz zawodowy w takiej samej sytuacji może liczyć na jednorazowe świadczenie ok. 80 tys. zł.
A co z systemem emerytalnym? Choć policjanci mają prawo na emeryturę przejść wcześniej, to w tej chwili okres służby jest wydłużony (kiedyś wystarczyło, by funkcjonariusz przepracował 15 lat). Aktualnie funkcjonariusze, którzy zaczęli służbę po 1 stycznia 2013 r. będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby i jeśli ukończą 55 rok życia…
więcej…