Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji. Policjant, który przeszedł na taką emeryturę może jednak podjąć inną pracę. Jak wtedy liczy się wysokość jego emerytury?

Jestem emerytką policyjną, mam 39 lat, otrzymuję również dodatek 15 proc. za III gr. inwalidztwa w związku ze służbą. Teraz dorabiam na umowę o pracę i firma odprowadza za mnie składki do ZUS. Czy mogę złożyć wniosek do MSWiA o zwiększenie stażu pracy o lata pracy w cywilu?

Na pytanie odpowiada Paweł Kasprzyk z Kancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

(…)

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji (nie dotyczy to osób, które podjęły pierwszy raz służbę po 2012 r.). Na skutek odejścia ze służby po 15 latach funkcjonariusz uzyskuje jednak prawo do emerytury w wysokości 40 proc. podstawy wymiaru, jaką co do zasady stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku. Każdy dodatkowy rok odbytej służby zwiększa wysokość świadczenia o 2,6 proc. (…)

Czytaj więcej na:
https://praca.trojmiasto.pl/Praca-na-emeryturze-policyjnej-n123088.html#tri