Finał V Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym

Po raz piąty policjanci z całego kraju rywalizowali o miano „najlepszego policyjnego wodniaka w kraju”. Tym razem zawody odbyły się w Giżycku. Po trzech dniach najlepszą drużyną zawodów okazali się funkcjonariusze reprezentujący KWP we Wrocławiu, którzy zaledwie o kilka punktów wyprzedzili drużynę gospodarzy z KWP w Olsztynie oraz trzecich na podium wodniaków z KWP w Krakowie.

źródło: http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/45754,KWP-Final-V-Ogolnopolskich-Zawodow-Funkcjonariuszy-Policji-w-Ratownictwie-Wodnym.html

Najlepsi z całego kraju

17 załóg policyjnych wodniaków z całej Polski – reprezentanci  16 komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji –  już we wtorek (15.05.018) wieczorem stawili się w Giżycku nad brzegiem Jeziora Kisajno, gdzie w Centralnym Ośrodku Sportu wspólnie z kierownikami drużyn i składem sędziowskim odbyli odprawę techniczną. Następnego dnia rano insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie zainaugurował V Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym.

Zawody zostały organizowane pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. Patronowali im także Komendant Główny Policji  nadinsp. Jarosław Szymczyk, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów nadkom. Sławomir Koniuszy oraz Burmistrz Miasta Giżycko Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Patronatem medialnym zawody objęły redakcje TVP Olsztyn oraz Radia Olsztyn.

Jak podkreślają organizatorzy, takie zmagania policjantów to jeden z istotnych elementów składowych systemu doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy pełniących służbę na wodach i terenach przywodnych przed sezonem letnim, jak również możliwość wymiany doświadczeń w zakresie metod interwencyjnych podejmowanych przez mundurowym w tym obszarze

Trzy dni i pięć wymagających konkurencji

Zacięta rywalizacja trwała trzy dni, w trakcie których zawodnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Pierwszego dnia była nią „Kontrola łodzi”, którą przeprowadzono na Jeziorze Czos. Zawodnicy podpływając swoją łodzią do łodzi, która złamała przepisy związane z wytwarzaniem fali na akwenie, mieli przeprowadzić interwencję, jednocześnie kontrolując załogę jak i samą łódź pod kątem przestrzegania przepisów. Następnego dnia zawody przeniosły się pod dach krytej pływalni MOSiR w Giżycku. Tam zawodnicy rywalizowali wpław na dystansie 50 metrów, podejmując w połowie dystansu z dna basenu manekina symulującego tonącą osobę. Następnie bezpośrednio po przepłynięciu wymaganego dystansu, zawodnicy przechodzili do miejsca, w którym czekał na nich pozorant oraz fantom, na których mieli zademonstrować prawidłowy sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej tonącej osobie.  Tego samego dnia zawodnicy rozwiązywali także test wiedzy, składający się z 40 pytań i przygotowany specjalnie dla policyjnych wodniaków.  Ostatniego dnia zawodów – w piątek – policjanci ponownie wsiedli do łodzi, jednak tym razem na Jeziorze Niegocin, gdzie rozegrała się ostatnia konkurencja – „Rajd łodzią”. Policjanci musieli w jak najszybszym czasie pokonać łodzią wyznaczony dystans, przepływając w określony sposób pomiędzy bojkami.

Nie tylko zawody

Po ostatniej konkurencji sędziowie zebrali się, by podsumować wyniki. W tym czasie publiczność zawodów zebrana w Porcie „Ekomarina” mogła odwiedzić przygotowane specjalnie na tę okazje stanowiska profilaktyczne Policji, WOPRu i Państwowej Straży Pożarnej. W tych miejscach zainteresowane osoby miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poznać bliżej specyfikę pracy poszczególnych służb. Na miejscu pojawili się także policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Olsztynie, którzy zaprezentowali niektóre narzędzia, jakimi posługują się w swojej służbie.  Zawody były znakomitą okazją do tego, by pokazać jak różna może być służba w policji i że może być ona szansą do połączenia swoich pasji z życiem zawodowym

Zwycięzcami zostali…

W piątkowe samo południe nadeszła chwila, na którą niecierpliwie czekali zawodnicy. Sędziowie podsumowali i ogłosili wyniki, a nagrody wyróżnionym zawodnikom i drużynom wręczyli Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Tomasz Klimek, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów nadkom. Sławomir Koniuszy oraz Burmistrz Miasta Giżycko Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Najlepszymi zawodnikami V Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym okazali się:

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

I MIEJSCE – sierż. Piotr Połeć (KWP we Wrocławiu)

II MIEJSCE – sierż. szt. Paweł Pelikan (KWP w Olsztynie)

III MIEJSCE – asp. Krzysztof Senk (KWP we Wrocławiu)

Zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej, otrzymali odpowiednio złotą, srebrną i brązową odznakę od Komendanta Głównego Policji,  nagrody pieniężne od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów

W klasyfikacji drużynowej podium ukształtowało się następująco:

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

I MIEJSCE  – reprezentacja KWP we Wrocławiu

1)  sierż. Piotr Połeć

2) asp. Krzysztof Senk

II MIEJSCE – reprezentacja KWP w Olsztynie

1) sierż. szt. Paweł Pelikan (KPP w Giżycku)

2) mł. asp. Wojciech Paśnikowski (KPP w Ostródzie)

III MIEJSCE – reprezentacja KWP w Krakowie

1) sierż. szt. Damian Florek

2) st. sierż. Andrzej Górowski

Za zdobycie pierwszego miejsca policjanci otrzymali puchar od MSWiA, za zajęcie drugiego miejsca Puchar od KGP, a za zajęcie trzeciego miejsca na podium puchar od KWP w Olsztynie. Wszystkie drużyny, które zajęły miejsca na podium otrzymały także nagrody pieniężne od Komendanta Głównego Policji oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że drużyna policjantów z Wrocławia powtórzyła sukces, jakim było zwycięstwo podczas III Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym, które dwa lata temu odbyły się w Mrągowie. Wtedy także ci sami policjanci zajmowali miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej.

Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęły drużyny reprezentujące:

IV – KWP w Gdańsku

V – KWP w Gorzowie Wielkopolskim

VI – KWP w Katowicach

VII – KWP w Poznaniu

VIII – KWP w Szczecinie

IX – KWP w Kielcach

X – KWP w Łodzi

XI – KWP w Lublinie

XII – KWP w Bydgoszczy

XIII – KWP w Opolu

XIV – Komenda Stołeczna Policji

XV – KWP w Rzeszowie

XVI – KWP w Radomiu

XVII – KWP w Białymstoku

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali także pamiątkowe medale uczestnictwa w zawodach ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów oraz upominki od Burmistrza Giżycka.

Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim zawodnikom udziału i wytrwania w wyczerpujących zawodach. Życzymy powodzenia na dalszej ścieżce kariery zawodowej i być może kolejnych udanych startów w Ogólnopolskich Zawodach Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym.

Ostatnim punktem zawodów był pokaz łódek oraz akcji ratowniczej przygotowany przez policjantów i strażaków

fb-share-icon