Międzynarodowy Dzień Dziecka był w tym roku kolejną okazją do przygotowania dla dzieci i rodzin policjantów festynu, który odbył się 26. maja 2018 r. na terenie wrocławskiego Oddziału Prewencji Policji. Organizatorem był Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów OPP Wrocław oraz ZT NSZZ Policjantów Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Rodziny przychodziły w tym dniu na teren jednostki od wczesnych godzin porannych. Najmłodsi ochoczo korzystali z placu zabaw z dmuchanymi zamkami, trampolinami do akrobacji oraz bawili się w dmuchanych kulach na wodzie, zaś w specjalnej fotobudce mogli sobie zrobić i zabrać do domu pamiątkowe zdjęcie.

Długa kolejka dzieci ustawiała się do namiotu technika kryminalistyki, który demonstrował swój sprzęt i pobierał ślady linii papilarnych, nanosząc je na okolicznościową kartę. Również policjanci prewencji kryminalnej Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP Wrocław, łącząc zabawę z nauką w interesującym stylu przekazywali najmłodszym ważne informacje. Niezwykłą atrakcją okazała się prezentacja sprzętu policyjnego w postaci różnych pojazdów służbowych, w tym „więźniarki”, policyjnej „polewaczki” czy motorówki. Nie zabrakło też imponującego robota wrocławskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP Wrocław w ciekawy sposób zapoznawali uczestników imprezy z przepisami ruchu drogowego, pokazując przy okazji motocykle służbowe. Poza tym, pojawiły się autentyczne radiowozy amerykańskie, które w efektowny sposób, na sygnałach wjechały na teren jednostki. Dużym powodzeniem cieszył się również paintball oraz strzelnica policyjnego Klubu Snajper oblegana cały czas przez amatorów strzelectwa, chcących sprawdzić swoje umiejętności
i celne oko.

Uwagę gości zwrócił ponadto kokpit polskiego samolotu szkolno-treningowego PZL TS-11 Iskra. Każdy chętny mógł zasiąść w lotniczym fotelu katapultowym i przymierzyć oryginalny kask obsługi technicznej Iskry czy kask pilota legendarnych myśliwców F-16, będących od niedawna na wyposażeniu Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast, na specjalnie wygrodzonej arenie, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności swoje umiejętności zaprezentowała drużyna rycerska, która w swojej karierze stoczyła już wiele walk na miecze, zdobywając kilkakrotnie tytuł mistrza świata. Na festynie podziwiano także policyjne psy oraz specjalistyczny pojazd służący do ich przewożenia.

Dla wszystkich uczestników festynu przygotowano poczęstunek w postaci pieczonej kiełbaski i kaszanki, grochówki oraz słodkich przekąsek. Najmłodszym najbardziej smakowała wata cukrowa i lody. Na koniec zabawy, tradycyjnie już, jak co roku policyjna armatka popryskała wodą rozbawione dzieci. Niektóre z nich były pod tak wielkim wrażeniem tego, co w tym dniu doświadczyły, że z entuzjazmem wyrażały swoje chęci zostania w przyszłości policjantem. Na zakończenie, organizatorzy w serdecznych słowach podziękowali wszystkim swoim sponsorom, a mianowicie Polish Lody i C&S Catering Grzegorz Świrszcz.

Sara Stanisz-Szachnowska

« z 5 »
fb-share-icon