Ile wytrzyma policjant? Na potęgę odchodzą ze służby, a resort twierdzi, że nic się nie dzieje
1 stycznia 2018 r. w polskiej policji było 4621 wakatów, w czerwcu wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński mówił już o 6283 nieobsadzonych etatach. Przewiduje się, że w przyszłym roku będzie brakować 8 tys. policjantów. A bardzo prawdopodobne, że jeszcze więcej.
Służba, kiedyś traktowana jako atrakcyjna, teraz nie wytrzymuje konkurencji z dyskontami. Od czerwca trwa akcja protestacyjna policjantów z drogówki i patroli interwencyjnych, która ma wymusić podwyżki dla wszystkich funkcjonariuszy. Na razie bez skutku. Podwyżek nie ma, za to w połowie sierpnia zawieszono wypłatę niektórych dodatków socjalno-bytowych.
Najbardziej psia z psich służb jest ta w OPP, czyli Oddziałach Prewencji Policji. Według danych Komendy Głównej Policji 1 stycznia 2018 r. było w kraju 103 309 etatów policyjnych, z czego 64 283 w prewencji. Największe braki kadrowe były właśnie w służbie prewencyjnej – 2652 wakaty.
(…)
Przyzwoitość
21 sierpnia nie był szczęśliwy dla policji. Skupiona na walce o warunki bytowe funkcjonariuszy dostała poważny cios. A nawet dwa. Sądy podjęły dwa wyroki w sprawie demonstrantów z 16 grudnia 2016 r. i z 11 listopada 2017 r. Oba na korzyść demonstrantów. Społeczeństwo jest rozdarte. Jedni przyznają rację demonstrantom, drudzy policjantom. Ale jedni i drudzy kibicują policji w jej walce o warunki bytowe.
Gen. Adam Rapacki, były podsekretarz stanu w MSWiA i w MSW, powiedział ostatnio w jednym z wywiadów telewizyjnych: “Dowódcy służb mundurowych przyjęli taką rolę, że są podporządkowani politykom. (…) Nie wierzcie politykom. Zachowujcie się przyzwoicie”.