Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na każdym kroku chwali się miliardami wydawanymi w ramach programu modernizacji służb mundurowych – otwieranymi posterunkami, strażnicami, kamerkami czy terminalami płatniczymi na radiowozach, a zwykli policjanci jak pracowali na własnym sprzęcie tak dalej to robią. Policyjna łączność funkcjonuje, tylko dzięki prywatnym telefonom policjantów.
W samym tylko województwie dolnośląskim prawie 500 policjantów i pracowników cywilnych użytkuje prywatny sprzęt komputerowy (PC i laptopy) do celów służbowych, używając przy tym oprogramowanie, które oczywiście musieli kupić za własne pieniądze. Ponad 250 osób korzysta z prywatnych drukarek, każdorazowo dokupując tonery, aby móc wykonywać obowiązki służbowe. A może zapytamy jeszcze policjantów kiedy w ostatnim czasie dostali do pracy długopisy, klej, zszywki, spinacze ?
     Zatem pytamy się kiedy modernizację służb mundurowych odczują szeregowi policjanci wykonujący różne obowiązki na swoim prywatnym sprzęcie? Albo jeszcze inaczej kiedy w naszej firmie będzie prowadzona racjonalna gospodarka sprzętowo materiałowa polegająca na planowaniu zakupów na kilka lat do przodu, przewidywaniu potrzeb policjantów i pracowników policji. Przewidywaniu normalnej eksploatacji i zużycia sprzętu. Sukcesywne zastępowanie zużytego sprzętu nowym. Przykład pierwszy z brzegu – policyjny tabor samochodowy, niewystarczająca ilość samochodów, kupowane samochody wszystkich marek na rynku co utrudnia w sposób doskonały ich serwis.  Radiowozy to zwykłe samochody cywilne w żaden sposób nie przystosowane do wzmożonego użytkowania, przypomnę tu samochód Skoda Oktawia, których dziesiątki traciły miski olejowe na progach zwalniających.  Policyjne meble i wyposażenie pomieszczeń, które pamięta często lata osiemdziesiąte. Można powiedzieć, że są też nowe komisariaty, modernizowane, budowane. To fakt, ale znam przykład, mam nadzieją, że odosobniony, gdzie do nowego komisariatu zabrakło sprzętu i na uroczyste otwarcie jednostki pożyczono wyposażenie z innego. Otwiera się komisariaty z minimalną obsadą, tylko po to żeby otworzyć i już w chwili otwarcia jest wiadome, że nie będą mogły normalnie funkcjonować – brak dyżurek, ludzi do obsady całodobowej…
Warto wspomnieć o przetargach ciągnących się miesiącami, w których kupowany sprzęt jest droższy niż na rynku i często już starszej generacji. Permanentny brak materiałów biurowych. Nigdy nie ma wystarczającej ilości  kopert, papieru, materiałów piśmienniczych, taśmy klejącej.  Na wydział 35 osobowy przydział 2 paczek spinaczy po 100 sztuk i tyle samo zszywek do zszywaczy nikogo już nie dziwi. Zszywaczy, dziurkaczy…. chyba nigdy nie było. Falę śmiechu, nic innego już nie pozostaje, u policjantów jednego z wydziałów w dużej KMP ( 36 osób) wywołało przywiezienie z magazynu KWP 2 sztuk kleju do pistoletu klejowego na gorąco.  Cały ten drobny i tani wydawało by się materiał biurowy kupują sami policjanci. Wprowadzają modernizację policji, ale ze swoich budżetów domowych.
Co to za modernizacja, która nie zapewnia podstawowych potrzeb do prawidłowego funkcjonowania, jedynie łata niewielkie dziury, bo tych dużych już się nie załata.  Modernizacja kojarzy się z wprowadzeniem czegoś nowego, nowoczesnego, nowej technologi, a my się cały czas cofamy.  Czyli działamy normalnie, a dzięki modernizacji wprowadzamy coś nowego. Sytuacja analogiczna do sytuacji kadrowej w policji, tej dziury już chyba nie załatamy. Instytucja działa dzięki policjantom, jak to powiedział minister, “liniowym”, bo góra liczy tabelki i robi przetargi, którzy kosztem własnego zdrowia i rodziny, którzy poświęcając najlepsze lata swojego życia starają się pomagać bo tak czuja.  Dlatego bez względu na wszystko widzimy się 2 października w warszawie.
Zobaczcie tabelkę ze sprzętem i systemami.To jest hit. KMP Wrocław 25 komputerów chodzi na Windows 95 i 40 na Windows 98. W tych latach rodzili się nasi najmłodsi policjanci. Gdyby nie służba w policji nie mieli by okazji zapoznać się z historią informatyki i jednym z pierwszych systemów operacyjnych, który pojawił się 23 lata temu. Wstyd policjanci, kupcie sobie nowe systemy.