Zaczęło się jak zwykle, od portalu społecznościowego na facebooku! Jeden z jego użytkowników napisał do nas o problemie dotyczącym złego funkcjonowania kamerek nasobnych będących na wyposażeniu policjantów WRD KMP we Wrocławiu. Poprosiliśmy, aby osoba ta opisała nam na czym polega problem, przekazując swoje uwagi drogą mailową. Wg osoby zgłaszającej kamerki zawieszały się, urywały się nagrania oraz rozładowywały się baterie.

  Mało tego! W wyniku wydanych poleceń przełożonych służbowych pojawił się kolejny problem! Za niezarejestrowanie interwencji kamerą nasobną można było mieć wszczęte postępowanie dyscyplinarne w związku z naruszeniem dyscypliny służbowej. Tak zresztą stało się wobec osoby zgłaszającej do nas opisywany problem. Policjanci zgłaszali opisywane usterki sporządzając notatki służbowe. Jednak jak twierdził zgłaszający nie wychodziły one poza Wydział Ruchu Drogowego.

  Aby zbadać opisywaną sprawę skontaktowaliśmy się z ówczesnym Wiceprzewodniczącym Zarządu Terenowego Komendy Miejskiej we Wrocławiu kolegą Robertem Pietrzakiem, który po pierwsze przeprowadził szereg rozmów z osobami zajmującymi się kamerkami zarówno w zakresie ich funkcjonowania i dokonywania niezbędnych napraw a następnie swoje pytania i uwagi przekazał Komendantowi Miejskiemu Policji we Wrocławiu, który przekazał tej organizacji odpowiedź w postaci notatki asystenta Zespołu Łączności.   

 Jednocześnie niezależnie od opisywanych powyżej czynności, uruchomiliśmy współpracującą z nami od wielu lat Kancelarię Adwokacką, która podjęła czynności w postępowaniu dyscyplinarnym. Pomimo braku dowodów Komendant Miejski Policji najpierw uznał, że policjant dopuścił się naruszenia dyscypliny służbowej uznając go winnym zarzucanego mu czynu jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary. Policjant w porozumieniu z mecenas Anną Kwiatkowską- Krzyżak podjęli decyzję o odwołaniu się od powyższego orzeczenia. W wyniku przeprowadzonych czynności w postępowaniu odwoławczym Komendant Wojewódzki Policji zwrócił postępowanie do ponownego rozpoznania a Komendant Miejski Policji we Wrocławiu wydał orzeczenie o uniewinnieniu policjanta.

 Na początku lutego 2022 roku jako Zarząd Wojewódzki NSZZP woj. dolnośląskiego przekazaliśmy pismo do Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu z dokonaną przez nas analizą zgłaszanych problemów oraz wnioskami:

  1. Przeanalizowanie możliwości dalszego użytkowania kamer z firmy Lifor sp. z.o.o, tym bardziej dokonywania dalszych zakupów kamer tej firmy.
  2. Zaprzestanie działań zmierzających do karania policjantów za nieprawidłowe działanie kamerek nasobnych.
  3. Przywrócenie możliwości podglądu obrazu na ekranie kamery nasobnej przez policjanta użytkującego kamerki.

   Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na nasze wystąpienie od Pana Komendanta Miejskiego we Wrocławiu. Jednakże z uzyskanych przez nas informacji wiemy, że wadliwe kamerki zostały wycofane i co najważniejsze policjant został uniewinniony! Policjant, który jak wynika z samego uzasadnienia orzeczenia był policjantem sumiennym i zdyscyplinowanym a tego dnia, gdy przestała działać mu kamerka przewiózł błąkającą się osobę na stację paliw ofiarowując jej pieniądze na zakup biletu celem powrotu do miejsca zamieszkania oraz kawy   

fb-share-icon