SOP otrzyma sowite wynagrodzenia. Oburzenie innych służb mundurowych
Gigantyczne podwyżki płac przeznaczone dla Służby Ochrony Państwa (SOP) mają powstrzymać funkcjonariuszy przed odejściem z formacji. To rozwiązanie wywołało oburzenie wśród innych służb mundurowych. “Nie ma najmniejszego uzasadnienia, by wbrew własnym słowom tak drastycznie różnicować funkcjonariuszy” – oświadczono w komunikacie związków zawodowych Straży Granicznej.
- W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 90 doświadczonych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) złożyło wnioski o odejście z formacji
- 5 czerwca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, przyznające funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa olbrzymie podwyżki płac
- Od wiosny większe pensje próbują wynegocjować wspólnie wszystkie służby mundurowe
- – Usłyszeliśmy, że tegoroczna podwyżka nie jest możliwa (…) Przypadkiem, już po fakcie dowiedzieliśmy się, że pieniądze jednak są, ale nie dla wszystkich – mówi Rafał Jankowski, szef NZZP.
W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 90 doświadczonych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) złożyło wnioski o odejście z formacji. To efekt obniżek pensji i obcięcia dodatkowych uposażeń, jakie przyniosła zmiana Biura Ochrony Rządu na SOP.
(…) – Miały być lepsze wynagrodzenia, a oficerowie z doświadczeniem dostali propozycje pracy z pensją po 1–1,5 tys. zł mniejszą. Więc odchodzą nawet bez wysługi lat – mówi nam były BOR-owiec.
Od wiosny większe pensje próbują wynegocjować wspólnie wszystkie służby mundurowe. W marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedstawia ministrowi spraw wewnętrznych postulat podwyżek dla wszystkich 140 tys. funkcjonariuszy straży pożarnej, granicznej, policji i SOP w wysokości 650 zł.
– Usłyszeliśmy, że tegoroczna podwyżka nie jest możliwa, więc zaproponowaliśmy rozłożenie jej na dwa lata. Przypadkiem, już po fakcie dowiedzieliśmy się, że pieniądze jednak są, ale nie dla wszystkich – mówi nam Rafał Jankowski, szef NZZP. (…)