Minister Joachim Brudziński podsumował półtora roku na stanowisku szefa MSWiA
– Jednym z najtrudniejszych zadań, jakie przyszło mi rozwiązać wspólnie z moimi współpracownikami, było doprowadzenie do porozumienia ze związkami zawodowymi funkcjonariuszy. 8 listopada udało się te rozmowy zakończyć sukcesem – powiedział Joachim Brudziński podczas podsumowania swojej pracy na stanowisku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymali podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin. Zgodnie z zawartym porozumieniem – od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP.
Podczas konferencji minister Joachim Brudziński podziękował wszystkim swoim współpracownikom, komendantom i funkcjonariuszom, a także dziennikarzom.
Z kolei Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów podziękował ministrowi za współpracę i niezaprzeczalny wkład w realizację postulatów strony społecznej, czego szczególnym wyrazem była treść podpisanego 8 listopada ubr. Porozumienia z protestującymi funkcjonariuszami. Rafał Jankowski wyraził oczekiwanie, że nowelizacje ustawy emerytalnej i ustawy o Policji, jak zapowiedział minister, wejdą w życie 1 lipca 2019 r. W uznaniu wkładu Ministra we współpracę ze stroną społeczną wręczył Ministrowi Krzyż Niepodległości NSZZ Policjantów. Rafał Jankowski wyraził też nadzieję, że następca Ministra będzie kontynuatorem Jego działań i dobrej współpracy ze stroną związkową.