Rafał Jankowski – mam nadzieję, że osiągniemy porozumienie. Joachim Brudziński – Wiele argumentów związkowców uważam za zasadne.
Rozpoczynający się dzisiaj Ogólnopolski Protest NSZZ Policjantów, zagościł we wszystkich mediach jako temat dnia. Piszą o naszym proteście w Gazecie Wyborczej, w Newsweeku, w SuperExpressie, a nasi przedstawiciele od wczesnych godzin rannych wypowiadają się w programach informacyjnych, radiowych i telewizyjnych.
W audycji Nowy Dzień z Polsat News o godz. 7:55 wystąpił dzisiaj Andrzej Szary, natomiast od godz. 8:20 na pytania dziennikarki, w studio tej stacji odpowiadał Rafał Jankowski. Do tego dwugłosu dołączył wpisem na twitterze sam Pan Minister Joachim Brudziński – „Drzwi mojego gabinetu są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej. Rozmawiamy szczerze i na argumenty, wiele z tych argumentów przedstawianych przez przedstawicieli związków zawodowych uważam za zasadne. Liczę, że znajdziemy drogę do racjonalnego porozumienia.” – Brzmi krzepiąco.
Poniżej wypowiedzi Andrzeja Szarego i Rafała Jankowskiego dla stacji Polsat News:
We wtorek 10 lipca policjanci rozpoczęli akcję protestacyjną. Będą pouczać, zamiast wystawiać mandaty. „Przyczyną naszego sprzeciwu są względy ekonomiczne i wbrew insynuacjom, jest to protest całkowicie apolityczny” – podkreślił Andrzej Szary. „Protest nie jest wymierzony we władze ani w naszych przełożonych. Celem protestu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów” – dodał.
Jak tłumaczył, „chcąc wytrącić z dłoni oręż naszym przeciwnikom, podkreślamy i apelujemy do wszystkich biorących udział w naszej akcji, aby przebiegała ona w sposób zgodny z prawem. Dlatego od najbliższego wtorku, podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystajmy zgodnie z prawem z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosujmy, w możliwie jak najszerszym zakresie środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, pamiętając, iż naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych Rodaków”.
Lista postulatów
Policjanci domagają się m.in. przywrócenia 30 dni płatnych za zwolnienia lekarskie, przywrócenia waloryzacji uposażeń, płatnych nadgodzin i zmiany systemu emerytalnego.
Chcą także w 2019 r. podwyżki o 650 zł, a w 2020 r. – 500 zł. Jak zaznaczył, „nie zgadzamy się na trwające od wielu lat, lekceważenie ich zaangażowania i poświęcenia służbie innym”.
„Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę, należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia” – uzupełnił.
Rafał Jankowski – „Ja wierzę w dobrą wolę ministra Brudzińskiego, wierzę w to, że się dogadamy”
12 marca wysłaliśmy swoje postulaty do szefów ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu informowaliśmy, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.
– Jako przewodniczący zarządu głównego chciałbym, żeby postulaty, o które się zwróciliśmy, dało się załatwić przy stole, w ramach negocjacji. Oczekuję od ministra Joachima Brudzińskiego, że ten dialog między MSWiA i związkami zawodowymi służb mundurowych zakończy się porozumieniem.
Jak na razie takiego dokumentu nie ma. Zgodnie z zapowiedzią Zarząd główny NSZZ Policjantów od dnia 10 lipca 2018 r. uruchomił więc działania polegające na stosowaniu pouczeń w związku z ujawnianiem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne. Związkowi zależy na tym, by w efekcie stosowania tej formy protestu zwiększył się udział pouczeń w stosunku do ilości nakładanych mandatów karnych. Ważne jest też to, żeby wszystko odbywało się z poszanowaniem obowiązujących przepisów. Zarządy Wojewódzkie będą monitorować sytuację na terenie poszczególnych garnizonów i zapewnią wsparcie policjantom, którzy z powodu udziału w proteście zetkną się z represjami.
Wcześniej zorganizowaliśmy oznakowanie radiowozów i budynków komend Policji. Kolejną formą protestu wskazaną przez funkcjonariuszy w referendum protestacyjnym ma być „strajk włoski” i planowana na wrzesień manifestacja w Warszawie. Jednak Rafał Jankowski podkreśla niezmiennie, że rozmowy z rządem uznaje za priorytet i ma nadzieję, że nie będzie konieczna eskalacja form protestu.
MSWiA w dalszym ciągu otwarte na rozmowy ze związkowcami
@jbrudzinski
48 min48 minut temu
Więcej Joachim Brudziński podał/a dalej MSWiA
Drzwi mojego gabinetu są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej. Rozmawiamy szczerze i na argumenty, wiele z tych argumentów przedstawianych przez przedstawicieli związków zawodowych uważam za zasadne. Liczę, że znajdziemy drogę do racjonalnego porozumienia.