Komentarze na FB godzące w dobro Policjantów ukarane!

Pamiętacie interwencję podjętą przez dwóch policjantów z Komisariatu Policji w Strzegomiu. Zarówno internauci jak i media szeroko opisywały sposób jej przeprowadzenia a sprawa dotyczyła zatrzymania osoby poszukiwanej.

Foto DS

  Od samego początku nasza ocena była jednoznaczna „w przypadku wzbudzającej skrajne emocje interwencji w Strzegomiu mieliśmy do czynienia z osobą poszukiwaną przez prokuraturę, dodatkowo mężczyzna stawiał bierny i czynny opór, a więc nie współpracował ze stróżami prawa i właśnie dlatego funkcjonariusze zdecydowali się na użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, a następnie kajdanek. Biorąc pod uwagę samo nagranie z interwencji w Strzegomiu, policjanci w żaden sposób nie przekroczyli swoich uprawnień i działali w granicach prawa. Wręcz uważam, że wykonali bardzo dobrą robotę – pomimo tego, że mieli do czynienia z osobą poszukiwaną i stawiającą opór, a więc potencjalnie niebezpieczną i stwarzającą zagrożenie, kierowali się zasadą minimalizacji skutków oraz dostosowali odpowiedni środek przymusu do zaistniałej sytuacji”

Nasza opinia potwierdziła się. Policjanci działali zgodnie z prawem!

  Jednak to nie był koniec sprawy. Po wstawieniu filmiku do sieci, na policjantów wylała się fala „hejtu”. Internauci sądząc, że są osobami anonimowymi nie ograniczali się w ilościach umieszczanych komentarzy, które niejednokrotnie przekraczały normy obyczajowe, ale
w naszej ocenie również prawne.

Oto kilka przykładowych komentarzy (pisownia oryginalna) a było ich kilkadziesiąt:

„Skurwysyny … tak to jest jak do Policji idą ludzie gnębieni w lacha szkolnych”

„(…) nie POLICJA A PSY JEBANE. JEBAĆ WAS ZEMSTY NADEJDZIE CZAS …

(…) niestety Polska policja nadaje się na ryż do paprykarzu … porażka”      

„To skurwysyny psy jebane”

„(…) i to się ku..a nazywa nasza Polska policja”

„Takich cweli się wyłapuje po służbie i sajonara pedały jebać psy jebane kurwy”

  Jako Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego, postanowiliśmy w ramach naszego Funduszu Ochrony Prawnej uruchomić Kancelarię Prawną mec. Macieja Żyłaka, celem przeanalizowania materiału, pod kątem oceny prawno-karnej. Kancelaria Adwokacka wykonała bardzo solidną pracę „wyłuskując” kilkadziesiąt komentarzy różnych osób, z treści których wynikało, że mogło dojść do popełnienia różnych przestępstw.

  W imieniu policjanta Kancelaria złożyła do Prokuratury Okręgowej zawiadomienie
o popełnieniu przestępstw publicznych/prywatno- skargowych np. 190 i 255 kk. Trwało to trochę, bo jak wiecie trochę zajmuje ustalanie tych „anonimowych osób”. Ale pierwsze efekty już są!

Na początku grudnia ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu skierowała pierwszy akt oskarżenia wobec ustalonych trzech osób, które przyznały się do popełnienia czynów i złożyły wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 par 2 kk. Wysokość kary nie ma tu większego znaczenia. Liczy się skuteczność i nieuchronność kary.

 Po pierwsze pokazaliśmy, że jesteśmy skuteczni jako związki zawodowe interesując się sprawą od początku do końca, policjant prowadzący postępowanie, który ustalił tożsamość osób zamieszczających komentarze i kancelarii adwokackiej, która występowała w roli pełnomocnika pokrzywdzonych policjantów, reprezentując ich w postępowaniu i dbając o ich interes prawny.

Stąd najpierw nasz apel do wszystkich tych, którzy nie znając okoliczności sprawy, kierując się emocjami, zamieszczają komentarze myśląc, że są anonimowi:

Zastanówcie się dwa razy zanim to zrobicie, bo później może być za późno. Od wyjaśniania czy interwencje, które podejmują policjanci są przeprowadzane zgodnie z prawem, są różne instytucje, które są do tego powołane a nie internetowi komentatorzy.

 Kolejny apel kierujemy do policjantów. Korzystajcie z nowego uprawnienia, które wywalczyły związki zawodowe a mianowicie korzystajcie z pomocy prawników w sprawach w których jesteście osobami pokrzywdzonymi (pisaliśmy o tym w naszym ostatnim artykule oraz
 opowiadaliśmy w Dzienniku Gazeta Prawna). Jeżeli jesteście w związkach zawodowych korzystajcie z Funduszu Ochrony Prawnej!

    Nie odpuszczajcie tego typu spraw. To nie jest tylko Wasza sprawa! Występując na drogę prawną, bronicie nie tylko swojego autorytetu, ale przede wszystkim stajecie w obronie POLICJI czyli formacji, którą reprezentujecie !!!

 A na koniec tylko dodamy. Sprawa nie została zakończona. Policjanci ustalają kolejne osoby… Nie odpuszczamy!

Wiceprzewodniczący Sekretarz
Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego
podinsp. Robert Hamuda

Artykuł z dnia 30 kwietnia 2019

https://doba.pl/dsw/artykul/-wideo-kolejne-policyjne-zapasy-z-zatrzymanym/25183/0