Operacja Błękitny Żagiel – II Edycja
… Swinoujście, Kopenhaga, Malmo, Klintholm, Ronne, Świnoujście…dla jednych to po prostu nazwy miast, ale nie dla członków Klubu Żeglarskiego Wodnik przy NSZZP woj. dolnośląskiego – uczestników kolejnej już edycji cyklicznego rejsu w ramach imprezy OPERACJA BŁĘKITNY ŻAGIEL, zakończonej 15 maja 2018 r. pokonaniem 355 mil morskich po wodach Bałtyku.

Rejs wzorem ubiegłego roku, rozpoczął się w Porcie Jachtowym w Świnoujściu zaokrętowaniem na jacht żaglowy Delphia dziesięciu członków załogi, policjantów reprezentujących KWP i KMP we Wrocławiu, KMP w Nowym Sączu oraz przyjaciół KŻ Wodnik. Punktualnie o godzinie 18 oddano cumy obierając kurs na Kopenhagę, którą po przepłynięciu szwedzkiego kanału Falsterbo załoga osiągneła po 32 godzinach żeglugi. Po regeneracji sił i zwiedzeniu dunśkiej stolicy, przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie, wiatr pognał załogę do Malmo, by rankiem kolejnego dnia przepłynąć pod monumentalnymi pylonami mostu nad Sundem, żeglując w kierunku malowniczych klifów wyspy Mon i portu Klintholm. Przedostatnim etapem rejsu był kilkudziesięciogodzinny przelot pod żaglami do Ronne, jednej z najpięknieszych miejscowości Bornholmu. W trakcie żeglugi na wyspę, Bałtyk nie rozpieszczał załogi, fundując jej kolejno flautę ( brak wiatru ), mgłę ograniczającą widoczność do kilkunastu metrów i silne szkwały wymagające żeglugi w dużym przechyle przy wysokiej fali.
Po spędzeniu ponad doby na uroczym Bornholmie nadszedł czas na powrót do portu w Świnoujściu, którego główki, po nocnej żegludze z wiatrem i dwumetrową falą załoga osiągnęła punktualnie o  9.00 rano.
W trakcie trwającej osiem dni imprezy uczestnicy przepłynęli 355 Mm w ciągu 120 godzin rejsu, z czego ponad 100 godzin pod samymi żaglami w trakcie których:
– nikt nie zachorowal na chorobę morską 🙂
– nikt nie wypadł za burtę 🙂
– nie zjedzono ani jednej “zupki chińskiej” 🙂
– z frykasów które serwowały wachty kuchenne nie było chyba tylko ciasta!
P.s. Operacja Błękitny Żagiel II Edycja już za nami, co oznacza, że przed nami III Edycja, już w maju przyszłego roku na trasie Gdynia – Gotlandia – Ryga! Zapraszamy do udziału!
Pozdrawiam

Bartosz Wanot

Pozdrawiam Bartosz Wanot

fb-share-icon