Policjanci na zwolnieniach lekarskich przed 1 listopada. “Zaostrzają protest”

Jestem przekonany, że mimo trwającego protestu i zwolnień lekarskich zostanie zachowana ciągłość służby – powiedział w środę insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Odniósł się w ten sposób do rosnącej w ostatnich dniach liczby policjantów na zwolnieniach lekarskich. Według reporterki Polsat News Ewy Żarskiej, na L4 może przebywać obecnie ok. 500 funkcjonariuszy z woj. łódzkiego.

W środę w lokalnych mediach pojawiły się doniesienia, że część policjantów, którzy mieli pilnować bezpieczeństwa na drogach w ramach akcji “Znicz”, zamierza 1 listopada wziąć urlop na żądanie lub zwolnienie lekarskie. Powodem ma być m.in. trwający protest policyjnych związkowców.
– Jeszcze wczoraj w Łódzkiem na zwolnieniach było 150 policjantów, dzisiaj przed południem – 300, a w tej chwili mówimy o 500 osobach. Być może, jak mówią przedstawiciele policji, nie jest to jeszcze liczba, która paraliżuje, ale będą problemy – mówi reporterka Polsat News.

“Nie nakłaniamy do chorowania”

– Podkreślam, że związek zawodowy nie nakłania nikogo do chorowania. Nie organizował i nie planował tej sytuacji. Z całą pewnością nie ma to związku z protestem – przekonuje w Polsat News nadkom. Krzysztof Balcer ze Związku Zawodowego Policji w woj. łódzkim.Pytany, skąd więc  tak duża i rosnąca liczba zwolnień lekarskich Balcer stwierdził, że może to mieć związek “ze stanem frustracji i beznadziei u policjantów:- Są przemęczeni, widzą, że coraz mniej policjantów jest na ulicach i nie mają perspektyw na poprawę. To ma wpływ na nasz organizm – powiedział.

Policja: liczba funkcjonariuszy będzie wystarczająca

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego zapewnił, że liczba policjantów, którzy w ramach akcji “Znicz” będą pilnować bezpieczeństwa na drogach, będzie wystarczająca.
Dodał, że ani komendant główny, ani kierownictwo polskiej policji nie wystąpi przeciw policjantom. – Policjanci nie muszą się obawiać żadnych szykan. Nie będzie żadnych represji w stosunku do nich – podkreślił insp. Ciarka.

Protest trwa od 10 lipca

Funkcjonariusze służb mundurowych protestują od 10 lipca. Od tego dnia unikają wystawiania mandatów, zamiast tego stosują pouczenia. Z tego powodu wpływy z mandatów spadły o blisko połowę.
Pod koniec sierpnia funkcjonariusze rozszerzyli protest o elementy strajku włoskiego. Czynności wykonują drobiazgowo, do celów służbowych nie używają telefonów prywatnych.
Poza podwyżkami związkowcy domagają powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Jak zapowiadają są gotowi do ustępstw, m.in. w kwestii pozostawienia 25-letniego okresu służby.

Źródło : http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-10-31/policjanci-na-zwolnieniach-lekarskich-przed-1-listopada-zaostrzaja-protest/?ref=slider&fbclid=IwAR0mbOfaiJufrofwUnD-2BBpl-okevYpwHLt03fZnarOhC_1Uz_EFJQtRzc

za:https://zwnszzp.olsztyn.pl/media-o-nas/1577-policjanci-na-zwolnieniach-lekarskich-przed-1-listopada-zaostrzaja-protest