Policja przyznaje: “We Wrocławiu jest mniej patroli”. Dutkiewicz apeluje do ministra

Marcin Rybak,Malwina Gadawa  Aktualizacja:

We Wrocławiu na zwolnieniach lekarskich jest dziś 37 procent policjantów, na Dolnym Śląsku – 34 procent. To oficjalne dane policji. Sami protestujący funkcjonariusze mówią, że w rzeczywistości jest jeszcze gorzej – w nocy z niedzieli na poniedziałek w mieście miały zostać tylko dwa radiowozy. Czy to prawda? Rzecznik policji nie odpowiada. – Absencja funkcjonariuszy ma wpływ na liczbę patroli. W pierwszej kolejności realizujemy wezwania dotyczące życia i zdrowia ludzi – mówi Łukasz Dutkowiak z wrocławskiej policji. Gdzie podziali się funkcjonariusze? W ramach protestu są na zwolnieniach lekarskich. Domagają się podwyżek. A my chcemy czuć się bezpiecznie. Domagamy się stanowczej interwencji wojewody i prezydenta Wrocławia. Ci wciąż jednak problem bagatelizują. Wierzą szefom policji na słowo, że sytuacja jest pod kontrolą. Prezydent Rafał Dutkiewicz odsyła w tej sprawie do ministra. Choć zgodnie z przepisami on sam też ma prawo domagać się od policji raportu o stanie bezpieczeństwa miasta w takiej sytuacji.
(…)
Szefowie policji chowają głowę w piasek. Nie chcą odpowiedzieć nam na pytania, ilu policjantów pracuje obecnie we Wrocławiu, choć wiemy że dane takie otrzymują trzy razy na dobę. A my chcemy czuć się bezpiecznie. Domagamy się więc jasnej i prawdziwej informacji o tym, czy policja we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jeszcze istnieje. Chcemy wiedzieć, ilu policjantów dba o nasze bezpieczeństwo i co szefowie policji zamierzają zrobić, by dramatyczna sytuacja poprawiła się. Dlatego dziś rano poprosiliśmy o interwencję Wojewodę Dolnośląskiego i Prezydenta Wrocławia. Obaj mają prawne możliwości by uzyskać od policji informację o tym czy w ogóle mamy jeszcze w mieście policję i jak szefowie tej instytucji zamierzają zapewnić nam bezpieczeństwo. Liczymy, że uderzą pięścią w stół. Na razie tego nie robią. Wierzą szefom policji na słowo, że sytuacja jest pod kontrolą. – Wojewoda Paweł Hreniak jest w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim policji we Wrocławiu gen. Tomaszem Trawińskim. Z informacji policji wynika, że ciągłość służby na Dolnym Śląsku jest zapewniona – przekazuje tylko Sylwia Jurgiel z biura prasowego policji. Według Barbary Zielińskiej – Mordarskiej z wrocławskiego ratusza, w stałym kontakcie z szefostwem policji jest też wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski. – Na razie żadne wskaźniki bezpieczeństwa nie uległy pogorszeniu – mówi Zielińska – Mordarska.

Czytaj więcej: https://gazetawroclawska.pl/policja-przyznaje-we-wroclawiu-jest-mniej-patroli-dutkiewicz-apeluje-do-ministra/ar/13643815