Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozbawi praw policjanta
 z Wrocławia o które walczy od 2011roku ?!
Czy wyrok TK pozbawi wszystkich policjantów o  ubieganie się o swoje prawa przed ETPC?

    Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny ocenił art. 6 ust 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. We wniosku zwrócono się o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – chodzi o art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze tej konwencji.

   Przypominamy- jest to umowa międzynarodowa obowiązująca w 47 państwach Rady Europy. Polska ratyfikowała ją w 1993 r.!!!

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8217855,ziobro-tk-etpc-legalnosc-sedziow-trybunalu-konstytucyjnego.html

FDS

   Z  naszego podwórka wracamy do sprawy funkcjonariusza, „który pracował w wydziale kryminalnym policji. Do jego zadań należało m.in. przenikanie do środowisk przestępczych w celu ich infiltracji. Jego działania były skuteczne i doprowadziły do wykrycia i zatrzymania wielu przestępców. W 2001 r. prokuratura postawiła mu zarzuty karne związane m.in. z rzekomym dopuszczeniem się korupcji. Zarzuty były oparte na zeznaniach przestępców, którzy chcieli doprowadzić do skompromitowania skarżącego. W ślad za tym Komendant Wojewódzki Policji wszczął przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne i ukarał go wydaleniem z zawodu.

Po dziesięciu latach policjant został uniewinniony przez sąd karny od wszystkich stawianych mu zarzutów. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że skarżący nigdy nie przekraczał swoich uprawnień, a wszelkie obciążające go zeznania są całkowicie niewiarygodne. Skarżący planował wtedy wrócić do służby. Jednak zgodnie z przepisami ustawy o Policji, nie ma możliwości wznowienia postępowania dyscyplinarnego po upływie pięciu lat od orzeczenia dyscyplinarnego

Co ciekawe, po rozpoznaniu skargi Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2016 r., że takie terminowe ograniczenie możliwości wznowienia postępowania dyscyplinarnego nie narusza Konstytucji”

  Funkcjonariusz czekał na zmianę przepisu od 2011 roku do 2019 roku. Zwrócił się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka a ta do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

  Gdyby nie możliwość zwrócenia się do ETPC, policjant nie mógłby dalej walczyć o swoje prawa! Ostatecznie jednak ustawodawca, pomimo wyroku TK zmienił przepisy i policjanci mogą wracać do służby!!!!

   Ale na tym nie koniec sprawy. W tamtym czasie w wojsku obowiązywały takie przepisy, który pozwalały wojskowym,  mającym podobne sprawy, wracać od razu do służby. Ponadto za okres pozostawania poza nią,  dostawali i dostają zaległe uposażenie.

      Policjant w swojej skardze zarzucił rażącą dyskryminację policjantów, względem wojskowych. ETPC przyjął skargę. Oprócz zarzutu dyskryminacji, policjant wnosi o odszkodowanie, albowiem nasze przepisy, dalej nie regulują kwestię zwrotu uposażenia za okres pozostawania poza służbą!  Zresztą  ostatnio złożono petycję w tej sprawie, ale Sejm ją odrzucił!!!

   Dla Waszej wiadomości policjant o którym piszemy,  został w ubiegłym roku przywrócony do służby i pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu!!!!

Czy po uznaniu przez TK, że art. 6 ust 1 ETPC jest niezgodny z Konstytucją policjant będzie mógł dalej walczyć o swoje prawa?!

Wprawdzie jak twierdzi Zbigniew Ziobro “Intencją niniejszego wniosku nie jest bynajmniej deprecjonowanie międzynarodowych zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej, które powzięto na skutek ratyfikacji EKPC” – zastrzeżono jednocześnie w uzasadnieniu wniosku”, ale czy zakwestionowanie jednego z najważniejszych przepisów Konwencji nie doprowadzi do jej faktycznego wypowiedzenia?!

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,13082079,wyznania-bylego-policjanta-nie-bylem-gangsterem.html

https://www.hfhr.pl/uniewinnionemu-policjantowi-przysluguje-prawo-do-ochrony-reputacji-w-ramach-postepowania-

https://www.infosecurity24.pl/uniewinnieni-funkcjonariusze-wroca-do-sluzby-sejm-jednoglosnie-za-zmianami-w-przepisach dyscyplinarnego-skarga-do-trybunalu-w-strasburgu/

fb-share-icon