Akcja krwiodawstwa, czyli mundurowi w służbie krwi

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i przedstawicielami innych służb, podzielili się wczoraj niezastąpionym i bezcennym darem jakim jest krew. Działania zainicjowali legniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich przy współpracy z Dolnośląskim Kołem Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów we Wrocławiu. Wyróżnionych odznaczeniami Polskiego Czerwonego Krzyża zostało osiem osób – honorowych dawców krwi.

Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy przy ul. Staffa 2 funkcjonariusze służb mundurowych uczestniczyli w akcji krwiodawstwa zorganizowanej na rzecz najbardziej potrzebujących osób. Inicjatorem przedsięwzięcia był funkcjonariusz – założyciel Klubu Honorowych Dawców Krwi w Złotoryi, który na co dzień pełni służbę w Wydziale do spraw Nieletnich i Patologii legnickiej komendy.


Udział w szlachetnej zbiórce krwi wzięli przedstawiciele wielu służb mundurowych m.in. Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Nadleśnictwa, a także młodzież klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.
Ponad 20 funkcjonariuszy gotowych do dzielenia się z innymi wielkim darem serca, jakim jest oddanie krwi przekazało ponad 10 litrów tego niezastąpionego leku w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  oraz 700 ml osocza w legnickim szpitalu.
Spośród uczestników akcji wyróżniono 4 policjantów Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, 2 policjantów Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz żołnierza X Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, którym nadano odznaczenia I, II i III stopnia Polskiego Czerwonego Krzyża, za krzewienie idei honorowego krwiodawstwa i niesienie bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym,  czego  dowodem jest oddanie przez wyróżnionych ponad 76 litrów krwi.


Ciepłe słowa i serdeczne podziękowania, za świadectwo odpowiedzialności społecznej  i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka,  przekazała Pani Senator Rzeczypospolitej Polskiej Dorota Czudowska, Prezydent Miasta Legnicy Pan Tadeusz Krzakowski oraz Komendant Miejski Policji w Legnicy podinsp. Zbigniew Kopij.
Zaproszeni goście w dowód uznania przekazali wyróżnionym symboliczne upominki,  a każdy z honorowych dawców krwi otrzymał drobny podarunek i ciepły posiłek. Przy niesprzyjającej aurze i pomimo trudności związanych z panującą pandemią, a także koniecznością wprowadzenia dodatkowych procedur zbiórka przebiegła sprawnie, a co najważniejsze bezpiecznie.

Pamiętajmy, że nie ma cenniejszego daru jak ratowanie zdrowia i życia ludzkiego-to cel przyświecający każdemu Honorowemu Dawcy Krwi. Kilkanaście minut donacji tego niezastąpionego leku jest całkowicie bezpieczne i odbywa się pod okiem wykwalifikowanego, czujnego personelu medycznego. Zachęcamy do dzielenia się tym niezwykłym darem.

asp. Anna Grześków

fb-share-icon