Zakaz „dorabiania” przez policyjnych emerytów? Komisja sejmowa zajmie się wnioskiem
Komisja ds. spraw petycji zajmie się wnioskiem dotyczącym wprowadzenia zakazu pracy zarobkowej i jednoczesnego pobierania świadczenia emerytalnego przez policjantki i policjantów przed ukończeniem 60/65 roku życia.
Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynął wniosek o wprowadzenie zakazu „dorabiania” i jednoczesnego pobierania świadczenia emerytalnego przez funkcjonariuszki i funkcjonariuszy Policji, którzy nie ukończyli odpowiednio 60 i 65 lat. Autor petycji proponuje nowelizację ustawy o Policji i umieszczenie w niej trzech całkowicie nowych przepisów:
- „Policjant, który nie ukończył 65 lat (60 lat kobiety) traci prawo do dalszego pobierania emerytury mundurowej, jeśli pomiędzy okresem przejścia na świadczenie emerytalne a wiekiem 65 lat (60 lat kobiety) podjął dodatkową pracę zarobkową lub otworzył działalność gospodarczą.”
- „Emerytowany policjant, który prowadzi działalność gospodarczą, jest zatrudniony na umowie o pracę lub na umowie cywilno-prawnej, w celu zachowania świadczenia emerytalnego przed osiągnięciem wieku 65 lat (60 lat dla kobiet) jest zmuszony do zamknięcia działalności gospodarczej, rozwiązania umowy o pracę lub innej umowy cywilno-prawnej w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy.”
- „Emerytowany policjant, który nie dokonał zamknięcia działalności gospodarczej, nie rozwiązał umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej otrzymuje ponownie prawo do świadczenia emerytalnego po osiągnięciu 65 lat w przypadku mężczyzn lub 60 lat w przypadku kobiet.”
Zdaniem wnioskodawcy większość policjantek i policjantów twierdzi, iż najbardziej czasochłonna praca w Policji polega na wypełnianiu papierów (wezwań na przesłuchanie świadków zdarzenia i podejrzanych o popełnienie przestępstwa, pism procesowych do sądów powszechnych i prokuratury, prowadzenia statystyk, przekazywanie dokumentów prowadzonych spraw innym służbom specjalnym). Uważa więc, że policjanci po przejściu na emeryturę, powinni być kierowani (jeżeli chcą pracować) na stanowiska zajmujące się sporządzaniem „papierologii” związanej z pracą danej jednostki policji.
Jak twierdzi autor petycji, wcześniejsza emerytura mundurowych jest „ewenementem w skali świata”. – Żadna policja ani w Unii Europejskiej ani nigdzie indziej na świecie nie ma takich przywilejów poważnie obciążających budżet – pisze w uzasadnieniu wniosku. – Emerytura nie jest obowiązkiem tylko prawem, każdego obywatela. Jeśli policjant przechodzi na mundurową emeryturę w wieku 34 lat (przysługuje tylko tym policjantom po 15 latach służby przyjętym przed 1 stycznia 2013 roku) i dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą lub pozostaje w stosunku pracy lub innej umowie cywilnoprawnej, świadczy to tylko o tym, iż jest w pełni sił, aby pozostać lub
powrócić do Policji i nadal pełnić służbę dla ojczyzny np. prowadząc całą papierologię danej jednostki – tłumaczy.
Pomysłodawca uważa również, że policjanci w trakcie pełnienia służby pozyskują dane, które z chwilą przejścia na emeryturę zaczynają wykorzystywać na potrzeby firm detektywistycznych lub ochroniarskich. Stwierdził, że ustawę o Policji należy znowelizować w trosce o „dobro porządku publicznego”.