Komunikat Biura Prasowego NSZZ Policjantów w sprawie podwyżek.
Poniżej publikujemy aktualny Komunikat Biura Prasowego NSZZ Policjantów na temat bieżących ustaleń płacowych:
*****
Po podpisaniu i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzeń „płacowych” policjanci czekają aż gotówka wpłynie na ich konta.
Nadal trwają rozmowy pomiędzy NSZZ Policjantów a stroną służbową w temacie podwyżki płac dla funkcjonariuszy przeniesionych na niższe stanowisko z zachowaniem grupy uposażenia.
W tej sprawie trwają rozmowy z Dyrektorem Biura Kadr. W ubiegłym tygodniu Przewodniczący Zarządu Głównego rozmawiał na ten temat również z Komendantem Głównym Policji.
Chodzi o wypracowanie jak najlepszego rozwiązania dla tej grupy osób.
Biuro Prasowe NSZZ Policjantów
Służby mundurowe podległe MSWiA otrzymają wywalczone podwyżki. Rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa, premier podpisał 28 stycznia.
Projekt rozporządzenia określającego przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa, w Dzienniku Ustaw opublikowano 31 stycznia. Zamieściliśmy ten projekt naszej stronie.
Po zakończeniu procesu konsultacji, 28 stycznia 2019′ zostały podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego i opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 31 stycznia.
Zgodnie z zawartym porozumieniem, które zakończyło protest służb podległych MSWiA, podwyżki powinny wynieść średnio 655 złotych brutto na każdy etat. MSWiA zdecydowało się na przygotowanie rozporządzeń, które zmieniają wielokrotność kwoty bazowej (ta nie zmienia się od 2009 roku i wynosi 1523,29 zł), stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. Mnożniki określające stawki uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy wzrosną o 0,43.
Najmniejszy mnożnik, tak jak dotychczas, otrzymają strażacy. Wielokrotność kwoty bazowej w PSP wzrosła do poziomu 3,65, dzięki czemu przeciętne miesięczne uposażenie w PSP wynosi teraz 5 560 złotych brutto. Mnożnik na poziomie 3,71 będą dostali strażnicy graniczni i policjanci, co da przeciętne miesięczne uposażenie w wysokości 5 651 złotych. Najwyższy, bo wynoszący aż 4,42 mnożnik, występuje w Służbie Ochrony Państwa. Po styczniowych podwyżkach, przeciętne uposażenie SOP-owca będzie wynosiło 6 733 złote.
Większe mnożniki przełożą się na zwiększenie wynagrodzeń o 520 złotych brutto. Ponadto, jak podkreśla resort spraw wewnętrznych, „wraz ze wzrostem stawek uposażenia zasadniczego nastąpi jego wzrost w związku z indywidualną wysługą lat średnio o 84 zł”. Brakujące 51 złotych to kwota związana z nagrodą roczną, czyli tzw. trzynastką. Łącznie, kwoty te dają wynegocjowane przez funkcjonariuszy 655 złotych.
Ustalona w rozporządzeniach wielokrotność kwoty bazowej, odnosi się do przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy, a nie indywidualnych pensji, które ustalane są na podstawie rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy każdej z formacji.