Dziennik Bałtycki: Policjanci skarżą się na warunki pracy i niskie płace
Policjanci skarżą się na warunki pracy i niskie płace. Związkowcy nie wykluczają protestu włoskiego. Ministerstwo zapowiada podwyżki
Skarżą się na niskie wynagrodzenia i kiepskie warunki pracy. Policyjni związkowcy – również z Pomorza – nie wykluczają protestu.
– Brane pod uwagę są różne scenariusze, w tym protest włoski – mówi kom. Józef Partyka, przewodniczący lokalnych, policyjnych związkowców. Funkcjonariusze podkreślają, że w tej chwili wszystko „leży w rękach szefa resortu spraw wewnętrznych”. – Jeżeli minister Joachim Brudziński zdecyduje o podjęciu z nami rozmów do 14 kwietnia, odłożymy plany protestu. Jeżeli nie, zostanie zwołanie posiedzenie zarządu głównego, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja na temat kolejnych ruchów – mówi kom. Józef Partyka.
Funkcjonariusz tłumaczy, że jeżeli doszłoby do protestu policjantów, mógłby zostać zastosowany tzw. protest włoski. – Oznaczałoby to, że policjanci wypełnialiby swoje obowiązki powoli, skrupulatnie, co niestety odbije się także na zwykłych obywatelach – tłumaczy kom. Partyka. Dodaje, że niewykluczone iż, np. policjanci na drogach stosowaliby wyłącznie pouczenia i nie wystawialiby mandatów. – Oczywiście pomijając drastyczne naruszenia przepisów – zaznacza.
Czego konkretnie domagają się policjanci? Jak słyszymy od związkowców – problem dotyczy przede wszystkim wynagrodzeń. – Trzeba zaznaczyć, że problemy finansowe, z którymi obecnie boryka się policja, narastały w poprzednich latach. Obecny rząd musi sobie z nimi poradzić – mówi kom. Partyka. – Jakiś czas temu płace zostały „zamrożone”. Spowodowało to, że ta luka pomiędzy wynagrodzeniem policjanta, a tym co obecnie oferowane jest na rynku pracy, drastycznie się powiększyła, na niekorzyść funkcjonariuszy – dodaje.
Związkowcy podkreślają, że kwoty podwyżek, które zostały zaproponowane, są zbyt niskie, ponieważ pokrywają one zaledwie inflację. – Czyli ci funkcjonariusze, którzy dostaną podwyżkę od maja 2018 roku, są w punkcie wyjścia. Ci którzy podwyżek nie otrzymają – w ich budżecie domowym tak naprawdę pieniędzy jest mniej. Ta podwyżka to średnio suma ok. 150 złotych – mówi kom. Partyka. – W naszych postulatach natomiast znalazła się kwota 650 złotych. Moim zdaniem natomiast – jako przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa pomorskiego – powinna być to kwota nawet 1000 złotych – zaznacza funkcjonariusz.
To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze domagają się także np. pełnopłatnych zwolnień lekarskich. – Obietnic trzeba dotrzymywać. A te złożono jeszcze przed wyborami, kiedy mówiono, że po dojściu do władzy nowy rząd PiS zmieni ten system i funkcjonariusze będą mogli 30 dni w roku przebywać na tzw. L4, bez potrącenia w wypłacie – mówi kom. Partyka. Innym postulatem związkowców jest także wprowadzenia płatności za nadgodziny . – Jeżeli płace nie wzrosną, a warunki pracy się nie poprawią, wciąż będzie problem z wakatami w formacji – przewiduje szef pomorskich policyjnych związkowców.